Plánujete změny ve Vašem domě nebo bytě, zvažujete rekonstrukci Vašeho bydlení a koketujete s myšlenkou, více či méně ho zautomatizovat a “zchytřit”? V tom případě byste měli do svého projektu zahrnout níže uvedené práce a investice. Myslete dopředu, v budoucnosti se pak vyhnete zbytečnému sekání, bourání atd. Přemýšlejte I o tom, že chytré bydlení Vám může ulehčit život, až Vám začnou ubývat síly nebo zůstanete bez partnera. Pak oceníte, že na to nejste sami.

Zde je pár tipů, na co myslet a na co nezapomenout.

Dostatek místa v rozvaděči a rozvody po celém domě

Doba jde nezadržitelně kupředu, počet elektrických zařízení a přístrojů v domácnostech neustále roste. Proto si pořiďte dostatečně velký rozvaděč, aby v něm bylo místo nejen pro “centrální mozek” a jeho podsystémy, ale i pro další budoucí rozšiřování systému, pokud si dům vybavíte další technikou.

Příprava na rozvody elektřiny po celém domě či bytě

  • Nechte si poradit, kam všude přivést elektřinu, aby budoucí instalace nebo rozšiřování chytrého bydlení bylo jednoduché – pouhým protažením drátu chráničkou.
  • Nebojte se zvolit chráničky (“husí krky”) co největšího průměru, manipulace s dráty bude jednodušší a vejde se jich tam dostatek.
  • Uvažujte, kam všude by se mohly umístit senzory, tlačítka, kamery, lasery, osvětlení, automatické otevírání, okenní a dveřní kontakty… (stropy, stěny, podlaha, střecha, půda, sklep, garáž, zahrada…) a do těchto míst přiveďte dráty.
  • Nezapomeňte také na místa vně domácnosti a přiveďte elektřinu, rozšiřte rozvody nebo instalujte podružný rozvaděč do garáže (pro ovládání vrat, přípojku na elektromobil, sensory, kameru…), na zahradu (zavlažování, sekačka, bazén, osvětlení, kamera, zvonek či videovrátný…), na terasu (markýza, osvětlení, wifi, zvonek…), do sklepa (záplavový sensor, kotel, rekuperace…), na půdu (kamery, wifi, satelit…), do sauny (teplotní čidlo, rekuperace, osvětlení…).

Vyvedení elektřiny na správných místech pro tlačítka nebo ovládací panely

Rozmyslete si, které místo ve Vaší domácnosti je takovým jejím centrem, kde se nejčastěji pohybujete (kuchyň, obývák?). Sem pak doporučujeme umístit centrální vypínač nebo dotykový displej, na kterém budete moci zkontrolovat aktuální nastavení nebo ho pozměnit. Nebudete tak muset běžet ke dveřím nebo na chodbu.

 

Použití spínaných zásuvek a datových kabelů

Výhodou spínaných zásuvek je, že když nejste doma, můžete odpojit zařízení v pohotovostním režimu, a tím ušetřit na spotřebě energie.

Pro sensory je dobré použít datový kabel CAT7. Pokud použijete tuto kabeláž, budete v budoucnu moci vyměnit tlačítka za zařízení, která komunikují po síti.

Stejná hustota trubek podlahového topení v celém domě

V současné době se do různých místností volí různá hustota trubek – do koupelny hustší, abychom měli na koupání pěkně teplo, do ložnice naopak řidší, tam tolik topit nepotřebujeme. Naše doporučení je, do všech místností zvolit stejnou vzdálenost trubek, protože pokud v budoucnu změníte dispoziční řešení a například z ložnice uděláte dětský pokoj nebo z koupelny šatnu, budete moci regulovat teplotu v místnostech díky chytrému mozku (PLC).

Ušetřete si čas, neseďte hodiny u internetu a neskládejte si informace složitě – využijte našich dlouholetých zkušeností a přijďte se s námi poradit.

Každá domácnost je individuální a specifická, vyžaduje tedy naprosto unikátní řešení. A my už se moc těšíme, až se do toho s Vámi pustíme.

Přijměte naše pozvání na kávu nebo čaj do našeho referenčního domu, kde se inspirujete a vše uvidíte fungovat na vlastní oči.

Těšíme se na Vás.

Váš Cleverex

1 Comment

Comments are closed.