Stínicí technika – rolety, žaluzie, markýzy

Stínicí technika obecně může reagovat na intenzitu světla, na povětrnostní situaci (sílu větru, teplotu, déšť či sníh, bořku…). Pokud se začne stmívat a vy nemáte rádi, když vám je vidět do domu, budou se vaše žaluzie nebo rolety automaticky stahovat při stanovené intenzitě světla. Bude-li foukat silný vítr, žaluzie se vytáhnou, rolety naopak sjedou a zaizolují okna.
Aby bylo v místnostech přiměřené světlo nebo tma na činnost, kterou chcete právě dělat, musíte si pohrát se žaluziemi, roletami, osvětlením. Na spaní chcete mít tmu, přes den si přejete mít v místnostech příjemné světlo a teplotu, ale nechcete být oslněni sluncem nebo pobývat v přehřáté místnosti, večer toužíte mít soukromí a nechcete, aby na vás viděli sousedi či kolemjdoucí.

To znamená, že neustále běháte po domě a “hrajete” si s optimálním naklopením žaluzií, během dne je vytahujete nahoru nebo dolů, svítíte nebo zhasínáte. Když na to nemáte čas nebo náladu, přijdete večer do ložnice, kde jste ráno zapomněli sklopit žaluzie a nemůžete usnout, protože je přehřátá, jak do ní celý den svítilo slunce.

Ovládat stínicí techniku je pro chytrou domácnost snadné. Systém umí vyhodnotit, na která okna svítí slunce, kde a jak má tedy sklopit žaluzie, aby v příslušných místnostech nebylo příliš teplo, ale ani příliš světla nebo naopak tma. Když se setmí, naklopí se lamely tak, abyste měli soukromí. Když se chcete třeba dívat na film, stisknete na ovladači jedno tlačítko a… zatáhnou se žaluzie, přizpůsobí se světla, vyjede plátno a zapne se TV nebo projektor.

Stínicí techniku lze ovládat také ve skupinách (několik oken, celé patro, všechna okna na jedné straně domu nebo celý dům najednou apod.). Danou skupinu pak přiřadíte k příslušnému scénáři – např. při svítání vytáhni rolety v ložnicích, při odchodu z domu zatáhni rolety v celém přízemí, svíti-li na jižní stranu, naklop lamely na všech jižních oknech…

Žaluzie a rolety je vhodné napojit na meteostanici, která sleduje počasí a povětrnostní podmínky, je napojena na server pro předpověď počasí. Meteostanice zná také přesnou polohu domu, nadefinujete jí velikost a orientaci oken v domě, rozměry žaluzií a jejich rozestupy. Podle těchto propozic pak PLC umí naklápět žaluzie podle toho, jak se nad domem pohybuje slunce – vpustí světlo do místnosti, aby ji prohřálo a naopak zastíní místnosti, kde je příliš teplo. Když se blíží bouřka nebo vítr, vytáhne žaluzie, aby se nepotrhaly a nepoškodily.
Rolety mají nejen funkci stínicí, ale také ochrannou. Když odejdete z domu nebo spíte, stáhnete žaluzie a jste chráněni před zloději. Když je zima, pomohou vám rolety udržet teplo v domě. Když fouká silný vítr nebo je bouřka, chrání rolety vaše okna proti rozbití a fungují jako tepelná izolace. V létě, když intenzivně svítí slunce, můžete rolety nechat celý den stažené, abyste si do domu nepouštěli zbytečně teplo. V zimě naopak můžete rolety nechat vytažené, aby slunce pomohlo s vytápěním vašeho domu.
Spolupráce stínicí techniky a vytápění – díky napojení stínicí techniky i kotle na PLC můžete využít toho, že tyto dva rozdílné světy spolu začnou spolupracovat. Tím dokážete optimalizovat náklady na vytápění nebo klimatizaci.

Co dalšího lze doma zautomatizovat?

  • otevírání vjezdové brány
  • otevírání garážových vrat
  • otevírání vstupních dveří
  • rozsvěcení a zhasínání světel (na pozemku, na zahradě, na domě, v místnostech)
  • zavlažování zahrady
  • sekání trávy
  • vytápění a chlazení (kotel, rekuperace, klimatizace…)
  • ohřev teplé vody
  • ovládání bazénové technologie (doplňování chemie, filtraci vody, kontrolu teploty vody…)
  • saunu (teplotu, vlhkost, ovládání na dálku)
  • ovládání žaluzií, rolet nebo markýz
  • zapínání a vypínání elektrických spotřebičů (pračka, myčka, sušička…) a zásuvek
  • zabezpečovací systém, kamerový systém
  • audio, TV, multimédia
  • a mnoho a mnoho dalšího (třeba i vyvezení popelnice před dům v den, kdy jezdí popeláři)