Zdánlivé drobnosti, které ale významně zpříjemní Váš život

Zeptali jsme se lidí, kteří již žijí v chytrých domácnostech, které funkce jim připadají nejužitečnější a které si prostě zamilovali. Zde je pár z nich:

Mít doma příjemně teplo, ale netopit zbytečně

Tak tuhle otázku řeší snad každá domácnost. Jak neprotopit “majlant” a přitom mít doma příjemně. Jak nastavit různou teplotu v jednotlivých místnostech? Jak mít jinou teplotu ráno, přes den a večer, jinou v létě a jinou v zimě, v ložnici chladněji, v koupelně teplíčko? Jak zařídit, aby se netopilo, když není nikdo doma nebo když zůstalo otevřené okno?

S tímhle vším si chytrá domácnost poradí. Ví totiž, jaká je teplota v každé místnosti, jaká teplota je venku, kde jsou otevřená okna, jestli v místnosti někdo je, jestli venku svítí slunce – a podle toho umí přitopit nebo naopak ubrat na intenzitě. Využívá také setrvačnosti, tepla ze slunečního záření, umí udržovat teplotu tak, aby nedocházelo ke zbytečným výkyvům nebo časovým prodlevám a plýtvání.

Člověk není schopen toto vše v jednom okamžiku sledovat, vyhodnocovat a ještě konat – k tomu slouží právě PLC, neboli srdce chytré domácnosti.

Světlo a stín

Aby bylo v místnostech přiměřené světlo nebo tma na činnost, kterou chci právě dělat, musíte si pohrát se žaluziemi, roletami, osvětlením. Na spaní chcete mít tmu, přes den chcete mít v místnostech příjemné světlo a teplotu, ale nechcete být oslněni sluncem nebo být v přehřáté místnosti, večer chcete mít soukromí a nechcete, aby na Vás viděli sousedé či kolemjdoucí.

To znamená, že neustále běháte po domě a “hrajete” si s optimálním naklopením žaluzií, vytahujete je nahoru nebo dolů, svítíte nebo zhasínáte. Když na to nemáte čas nebo náladu, přijdete večer do ložnice, kde jste ráno zapomněli sklopit žaluzie a nemůžete usnout, protože Vám do místnosti celý den svítilo slunce a přehřálo ji.

Hrátky se stínicí technikou jsou pro chytrou domácnost také snadné. Systém sám umí vyhodnotit, na která okna svítí slunce, kde a jak má tedy sklopit žaluzie, aby v příslušných místnostech nebylo příliš teplo, ale ani tma (aby měly květiny světlo). Když se setmí, naklopí lamely tak, abyste měli soukromí. Když se chcete třeba dívat na film, stisknete na ovladači jedno tlačítko a… zatáhnout se žaluzie, zhasnou se světla, vyjede plátno a zapne se TV nebo projektor.

Stínicí techniku můžete ovládat také ve skupinách (několik oken, celé patro, všechna okna na jedné straně domu nebo celý dům najednou apod.). Danou skupinu pak přiřadíte k příslušnému scénáři – např. při svítání vytáhni rolety v ložnicích, při odchodu z domu zatáhni rolety v celém přízemí, svíti-li na jižní stranu, naklop lamely na všech jižních oknech…

Světla a světelné scény jsou také velkou kapitolou – můžete si pro každou místnost vymyslet několik světelných scén, které si pak stiskem tlačítka vyvoláte. V obýváku můžete mít třeba scénu “sledování filmu”, “návštěva” nebo “běžný den”. Ke každé scéně nastavíte, která světla mají svítit a na jaký výkon nebo třeba i jakou barvou.

Také venkovní světla mohou reagovat např. na soumrak nebo na pohyb a rozsvítí se, když půjdete okolo nebo když sedíte na zahradě nebo na terase.

Jeden dotyk a spousta efektů

Toto je jedna z velkých výhod inteligentních domácností – na jeden stisk tlačítka (ať už na mobilu nebo ovládacím panelu nebo na vypínači) může v jeden okamžik proběhnout řada úkonů najednou.

Tak třeba – večer jdu spát jako poslední, cestou do postele stisknu tlačítko “dobrou noc” a vím, že se zhasnou všechna světla doma i venku, výkon kotle se sníží, zabezpečí se dům.

Nebo odcházím do práce – zabezpečím dům a spolu s tím systém pozhasíná, sníží výkon kotle, otevře mi garážová vrata a zatáhne některé žaluzie. Můžete si vymyslet cokoliv – Váš chytrý dům to pro Vás udělá. Má totiž dobré srdce.:-)

I když nejsem doma, vím, co se děje

Když nemáte chytrou domácnost a odjedete třeba jen do práce, musíte se vrátit, abyste se přesvědčili, že jste opravdu zamkli nebo všude zhasli. S chytrou domácností se jednoduše podíváte do mobile a víte, jak jste na tom. A na dálku můžete vše napravit. Anebo už to system udělal za Vás, protože má nastaveno, že při Vašem odchodu zkontroluje světla, topí na minimum, nepustí Vás ven, jestliže je někde otevřené okno…

Když jste na dovolené, můžete se podívat, jak se chová Váš dům, zda všechno pracuje jak má, jestli nemáte nezvaného hosta. A pokud se cokoliv nechtěného děje, Váš dům Vás o tom informuje – SMSkou, mailem, telefonátem.

Oceníte určitě i to, že během Vaší dovolené se dům chová, jako byste v něm byli. Tím odradí nechtěné návštěvníky. A když už by přeci jen přišli, spustí alarm, začne v něm hrát nesnesitelně hlasitě hudba, rosvítí se světla, pošle zprávu na bezpečnostní agenturu a může zavolat i Vám.

V každé situaci a v každém okamžiku jste Vy ten nejvyšší šéf, takže pokud chcete cokoliv změnit, máte možnost dát systému pokyn. Nejjednodušší způsob je přes mobil, který máte stále při sobě. Když jste doma, tak můžete použít ovládací panel nebo příslušný vypínač.

 

 

VÁŠ CHYTRÝ DŮM BUDETE MILOVAT. JEHO SRDCE JE TOTIŽ PŘIPRAVENO SPLNIT KAŽDÉ VAŠE PŘÁNÍ.