Tlačítka

odchodové tlačítko – bývá umístěno u východu z domácnosti, jeho stisknutím dávám PLC signál, že opouštím dům a aby např.: zaktivoval zabezpečovací systém, pozhasínal světla v domě, nastavil výkon vytápění na “udržovací” režim, stáhnul rolety nebo zatáhnul žaluzie v celém domě nebo jen na některých oknech či dveřích apod. Jedním stiskem tedy zajistím, že nikde nesvítí světlo, že nejsou otevřená okna nebo dveře, že netopím zbytečně a vím, že je můj dům zabezpečen proti nevítaným hostům.

 

uspávací tlačítko – tímto tlačítkem přepínáte mezi denním a nočním režimem. Stiskem tlačítka dáte povel PLC, že jdete spát a… dům se zabezpečí, stáhnou se rolety, pozhasínají se veškerá světla a výkon kotle se stáhne na minimum. Zároveň se aktivuje tzv. noční režim. To znamená, že pokud vstanete v noci z postele, rozsvítí se světla, ale jen vybraná a jen velmi tlumeně, aby nevzbudila ostatní a vám umožnila bezpečně dojít tam, kam potřebujete. Je to vhodné i pro rodiny s malými dětmi, které se už nebudou bát chodit v noci samy na toaletu.

 

jedno tlačítko – existují tlačítka, která v sobě skrývají celou řadu funkcí. Osvědčilo se například mít takové tlačítko v každé místnosti pro ovládání světel, stínicí techniky (rolet nebo žaluzií, případně markýz) a hudby. Dotykem na střed tlačítka jednoduše přepínáte světelné scény, levá polovina tlačítka je určena pro žaluzie (levý horní roh tlačítka znamená pohyb nahoru, levý dolní naopak pohyb dolů), pravá polovina tlačítka zesiluje nebo zeslabuje hudbu. Rozlučte se tedy s řadou vypínačů pro množství svítidel, která v místnosti máte a mnohdy ani sami nevíte, kterým rozsvítíte zrovna to svítidlo, které potřebujete. Např. v obýváku míváme lustr nad konferenčním stolkem, vedle stojací lampu, naproti lampičku na čtení, za TV LED pásek, nad jídelním stolem lustr nebo stropní svítidlo, v podhledu LED pásky… Na všechna svítidla vám bude stačit jedno tlačítko.

 

Elegantní tlačítko, kterým ovládáte veškerá světla v místnosti, ale také např. žaluzie a hudbu (zdroj: Loxone)

Senzory

Pohybový senzor – většinou bývá umístěn na stropě uprostřed místnosti, aby zachytil, že někdo vchází nebo vychází. V ložnici je vhodné ho umístit pod pelest postele nebo zespodu na noční stolek, aby v noci zaznamenal, že dáváte nohy pod postel a chystáte se odejít např. na WC. Díky pohybovému senzoru se mohou automaticky spínat světla, hudba nebo se vytahovat rolety.
pohybové čidlo (Loxone)

 

Záplavový senzor – je vhodné dát všude tam, kde chci sledovat hladinu vody a její případné navýšení nebo naopak úbytek. Obvykle se dává k pračce, myčce a podobným přístrojům, ze kterých může uniknout voda a vytopit místnost. Nebo se umisťuje do studny nebo do bazénu a dá nám informaci, pokud je voda příliš nízko (vypne se např. čerpadlo, aby se nezavařilo) nebo naopak příliš stoupne a hrozí vylití nebo přetečení. Hodit se bude i ve sklepě, kde může stoupnout spodní voda nebo hrozí záplavy z okolních potůčků, řek apod.

 

Senzor teploty, vlhkosti a CO2 – toto je speciální víceúčelové zařízení, které sleduje kvalitu vzduchu v místnosti – nejen teplotu a vlhkost, ale i CO2, jehož hodnota určuje, jak moc vydýchaný vzduch dýcháme. Je prokázáno, že pokud koncentrace CO2 ve vzduchu stoupá, člověk se přestává koncentrovat, cítí se unavený, malátný. Proto je vhodné tuto hodnotu sledovat a napojit na ni rekuperaci nebo alespoň vyvětrat, když zařízení začne blikat nebo nás jinak upozorní, že je hodnota CO2 vysoká. Teplota je důležitá pro fungování kotle nebo klimatizace – vy si definujete, jakou teplotu v dané místnosti chcete mít a PLC pak řídí kotel, rekuperaci, klimatizaci apod., aby se takové teploty docílilo. Vlhkost je také dobré sledovat, abyste v bytě neměli příliš velké vlhko a neplesnivěly vám stěny nebo naopak příliš vysušený vzduch.

 

Kouřový senzor – opticky zachytí kouř nebo zaznamená zvýšení teploty, které by mohlo znamenat požár. Zvukově nebo např. blikáním upoznorní na vznikající nebezpečí. Napojení na PLC umožní rozeslat zprávy majiteli domu, na pult centrální ochrany nebo přímo informuje hasiče.

 

Senzor CO – je vhodné umístit do míst, kde dochází ke spalování, např. do kotelen, sklepů, do blízkosti plynových kotlů a varných desek v domácnostech apod. Zabrání se tak udušení osob, pokud by došlo k úniku zplodin. Senzor je napojen na PLC, které v případě nebezpečí zašle info majiteli domu… nebo vyhlásí poplach – zvukem nebo opticky.

 

Senzor rozbití skla rozpozná, zda došlo k poškození oken nebo dveří, ať už v důsledku nešikovnosti obyvatel domu nebo následkem vichřice, vandalismu nebo např. při vloupání. Jakmile dojde k rozbití skla, spustí se alarm, odešlou se informativní zprávy všem, koho nadefinoval majitel domu. Díky tomu, že o události víte téměř okamžitě, jste schopni velmi rychle zjednat nápravu – na zloděje zavolat policii, objednat si sklenáře atd.

 

Okenní a dveřní kontakt registruje, zda jsou dveře nebo okna otevřená nebo zavřená (hlavní dveře, garážové vrata, dveře od sauny, …). Tyto kontakty jsou většinou součástí zabezpečovacího systému domu, takže nedovolí zakódovat dům, pokud nejsou zavřená okna a dveře. Také topení může být propojeno s okenními kontakty a pak se nestane, že by kotel topil, pokud bude otevřené okno.

 

Saunový senzor slouží pro měření teploty a vlhkosti v sauně nebo na jiném místě s velkým teplotním rozsahem. Díky tomuto čidlu můžete svoji saunu vyhřívat i na dálku a s časovým předstihem.

 

Dešťový senzor reaguje na déšť a sníh. Při správně zvolené citlivosti je vhodný i pro detekci mlhy. Když začne pršet nebo sněžit, deaktivuje se automatické zavlažování nebo to může být pokyn pro stažení rolet či vytažení žaluzií.

 

Senzor osvětlení měří intenzitu světla v místnosti nebo v exteriéru. Každý z nás vnímá světlo jinak, takže si sami zvolíte, od jaké úrovně intenzity světla si přejete, aby se doma svítilo. Jakmile dostane PLC info od senzoru, že nastala zvolená intenzita, bude automaticky rozsvěcet světla, pokud budete v určité místnosti. Popřípadě se po setmění budou při pohybu venku rozsvěcet světla na domě a v zahradě.

 

Se senzorem tlaku můžete měřit tlak v různých systémech pro potřeby domácí automatizace.

 

Laser se používá např. u garážových vrat pro sledování, jestli do vrat vjelo auto. Pokud auto projede laserovým paprskem, je to signál pro PLC, aby provedlo určitou akci (např. zavření vrat).

 

Indukční smyčky se používají například ve městech, na silnicích, na parkovištích, kde se pohybují, resp. zastavují auta. Indukční smyčky se instalují pod povrch – pod asfalt, pod dlažbu, pod trávník apod. Toto zařízení je schopno zachytit, že se nad ním pohybuje nebo stojí auto, jakým směrem se hýbe… Na základě toho se řídí semafory, na parkovištích nás smyčky informují, kde je volné místo na parkování. Doma můžete mít smyčku na pozemku, před garáží, u vjezdové brány a s její pomocí otevírat a zavírat vrata. Když máte takovéto smyčky v garáži a v ní stojí auto, systém to pozná a neotevře vám vrata od garáže, protože byste stejně neměli kde zaparkovat.