Jak mohou scénáře vypadat?

Ranní budíček

Svítá, dům reaguje na zvýšený sluneční svit vytažením rolet. Můžete si navolit, že se zvednou rolety v celém domě a nenápadně tak vytáhnou spáče z postelí nebo se vytáhnou jen ve vybraných místnostech. Případně se rolety budou postupně vytahovat v místnostech, ve kterých je zaznamenán pohyb. Pokud máte rádi hudbu, můžete se nechat vzbudit oblíbenou skladbou, která se jemně rozezní z reproduktoru v ložnici. Hudba vás může provázet i na toaletě, při ranním líčení v koupelně nebo při přípravě snídaně v kuchyni.
U svého nočního stolku můžete mít tlačítko, kterým celý dům “probudíte”, tzn. dáte PLC signál, že vstáváte. Nadefinujete si, co chcete, aby se v tu chvíli stalo. Například – dům se přepne do denního režimu, začnou se tedy rozsvěcovat světla, pokud vejdete do místností, začne více topit kotel (pokud je to třeba), vytáhnou se rolety (po celém domě nebo ve vybraných místnostech), dům se odkóduje…

Automatické světlo

Pohybové čidlo Loxone

Vcházím do místnosti, zaznamená mne senzor pohybu a automaticky se rozsvítí světla (pokud je ho v místnosti málo), z reproduktoru může hrát moje oblíbená hudba. Jakmile místnost opustím, světla se po určité době automaticky vypnou. Mám tak jistotu, že jsem nezapomněl zhasnout, že nesvítím zbytečně.

Světelné scény

V každé místnosti máte možnost si nadefinovat libovolný počet světelných scén – přesně podle toho, jaké činnosti zde vykonáváte a kolik světla a z jakých svítidel chcete, aby vám k tomu svítilo. Pro každou místnost se definuje tzv. defaultní (základní, výchozí) scéna, která se aktivuje tím, že vás zaznamená pohybové čidlo. Druhá scéna v pořadí, kterou aktivujete stiskem tlačítka, bývá “více světla”, takže se rozsvítí o něco víc, než při základní scéně. Další scény můžete volit např. pro čtení, sledování TV, party – v obýváku. Nebo učím se, čtu si, mám kamarády – v dětském pokoji. Většinou vystačíte v každé místnosti se 2 – 4 scénami. Tyto předefinované scény pak můžete pozměnit prostřednictvím svého mobilu nebo na ovládacím panelu.
Zdroj: Loxone
Světelné scény, hra se světly, barva a intenzita světla dokáže velmi ovlivnit vaši náladu. Je velmi efektní využít různá bodová světla, LED pásky do podhledů, na police, pod nebo za nábytek. Doporučujeme poradit se s interiérovým designérem, jak nejlépe nastavit světelnou kulisu a pohodu u vás doma. Změnou barvy na LED pásku dokážete velmi jednoduše změnit barvu osvícených stěn – a nemusíte vůbec malovat. Dnes máte chuť relaxovat, zvolíte zelenou barvu světla, potřebujete dodat energii, přepnete na červenou apod.

Reproduktory

Slouží nejen k poslechu hudby, ale využijete je při sledování TV nebo při sledování filmů. Mohou být spojeny se vstupním systémem – když někdo zazvoní, ozve se z reproduktorů oznámení, melodie nebo vámi namluvená věta, že máte návštěvu. Lze určit, ve kterých místnostech “zvonek” uslyšíte, abyste například nebudili spící malé děti v pokojíčku. Naopak je fajn, pokud máte reproduktor i na terase nebo na zahradě, abyste zvonek zaznamenali i mimo dům. Reproduktory se dají propojit také se zabezpečovacím systémem domu. Když se vám do domu dostane zloděj nebo se při bouřce rozbije okno nebo začne hořet, dům může začít vydávat zvukové efekty, které vyženou zloděje a upozorní vás i sousedy, že se něco děje. Na každou událost můžete mít jiný druh hudby – pokud chcete vyhnat zloděje, pustíte mu do reproduktoru nepříjemný a hlasitý zvuk. Když hoří, může znít z reproduktorů HOŘÍ, HOŘÍ. Když máte otevřená vrata (některý člen domácnosti odjíždí), může vás na to upozornit sirénka, pípání apod.
Hudba mne může provázet přesně tak, jak se pohybuji po domě – v koupelně si vyberu album, které chci poslouchat a když se přemístím do vedlejší mísnosti, uslyším tuto skladbu i zde. K aktivaci hudby slouží pohybové čidlo, případně tlačítko v místnosti. Pokud chci hudbu vypnout, ztlumit, zesílit, vybrat jinou skladbu – stisknu tlačítko nebo použiju mobil či ovládací panel.

Jedno tlačítko

V každé místnosti vám pro ovládání světel, stínicí techniky (rolet nebo žaluzií, případně markýz) a hudbu postačí jedno jediné tlačítko. Dotykem na střed tlačítka jednoduše přepínáte světelné scény, levá polovina tlačítka je určena pro žaluzie (levý horní roh tlačítka znamená pohyb nahoru, levý dolní naopak pohyb dolů, pravá polovina tlačítka zesiluje nebo zeslabuje hudbu. Rozlučte se tedy s řadou vypínačů pro řadu svítidel, která v místnosti máte a mnohdy nevíte, kterým rozsvítíte zrovna to svítidlo, které potřebujete.  Např. v obýváku míváme lustr nad konferenčním stolkem, vedle stojací lampu, naproti lampičku na čtení, za TV LED pásek, nad jídelním stolem lustr nebo stropní svítidlo, v podhledu LED pásky… Na všechna svítidla vám bude stačit jedno tlačítko.

Rolety

Mají nejen funkci stínicí, ale také ochrannou. Když odejdete z domu nebo spíte, stáhnete žaluzie a jste chráněni před zloději. Když je zima, pomohou vám rolety udržet teplo v domě. Když fouká silný vítr nebo je bouřka, chrání rolety vaše okna proti rozbití a fungují jako tepelná izolace. V létě, když intenzivně svítí slunce, můžete rolety nechat celý den stažené, abyste si do domu nepouštěli zbytečně teplo. V zimě naopak můžete rolety nechat vytažené, aby slunce pomohlo s vytápěním vašeho domu.

Žaluzie

Je vhodné napojit je na meteostanici, která sleduje počasí a povětrnostní podmínky, je napojena na server pro předpověď počasí. Meteostanice zná také přesnou polohu domu, nadefinujeme jí velikost a orientaci oken v domě, rozměry žaluzií a jejich rozestupy. Podle těchto propozic pak PLC umí naklápět žaluzie podle toho, jak se nad domem točí slunce – vpustí světlo do místnosti, aby ji prohřálo, zastíní místnosti, kde je příliš teplo. Když se blíží bouřka nebo vítr, vytáhne žaluzie, aby se nepotrhaly a nepoškodily.
Stínící technika – žaluzie

Stínicí technika

Obecně může reagovat na intenzitu světla venku. Pokud se začne stmívat a vy nemáte rádi, když vám je vidět do domu, budou se vaše žaluzie nebo rolety automaticky stahovat při stanovené intenzitě světla.

Spolupráce stínicí techniky a vytápění

Díky napojení stínicí techniky i kotle na PLC můžete využít toho, že tyto dva rozdílné světy spolu začnou spolupracovat. Tím dokážete optimalizovat náklady na vytápění nebo klimatizaci.

Odcházíme z domu

Pro tento účel je vhodné mít u vchodových dveří tzv.odchodové tlačítko, které stisknu a dávám PLC signál, aby: zaktivoval zabezpečovací systém, pozhasínal světla v domě, nastavil výkon vytápění na “udržovací” režim,stáhnul rolety nebo zatáhnul žaluzie v celém domě nebo jen na některých oknech či dveřích apod. Jedním stiskem tedy zajistím, že nikde nesvítí světlo, že nejsou otevřená okna nebo dveře, že netopím zbytečně a vím, že je můj dům zabezpečen proti nevítaným hostům.

Přijíždím domů

Vjezdová vrata dostanou signál, že přijíždí moje auto a automaticky se otevřou. Jakmile vjedu na pozemek, vrata se zavírají. Pokud je tma, pak se světla, která lemují cestu auta ke garáži, postupně rozsvítí, garážová vrata se automaticky otevřou a světla uvnitř se rozsvítí. Zaparkuji auto a odcházím – světlo se zhasne, garážová vrata se zavřou, světla k domu a nad vchodem mi svítí na cestu. Jakmile vstoupím do domu, venkovní osvětlení se pozhasíná nebo zůstanou svítit jen ta svítidla, která chci.

Jde se spát

V chodbě nebo ideálně u nočního stolkustisknete tlačítko, kterým “uspíte” dům. Stiskem tlačítka dáte povel PLC a… dům se zabezpečí, stáhnou se rolety, pozhasínají se veškerá světla a výkon kotle se stáhne na minimum. Zároveň se aktivuje tzv.noční režim.

Noční režim

Aktivujete většinou stisknutím určitého tlačítka. Dům začne pracovat v tzv. nočním módu, tzn. že od této chvíle budousvětla svítit s nízkou intenzitou a v tmavších barvách. Posvítí vám na cestu z ložnice na toaletu, automaticky se rozsvítí a poté zase zhasnou. Vy můžete zůstat v polospánku, vidíte na cestu, ale vaše oči zbytečně neoslníte. Lépe a rychleji pak zase usnete. Vaše děti se nebudou bát chodit v noci na WC nebo snadno najdou cestu do vaší postele.
Během nočního režimu pojede vytápění na minimum, bude aktivní alarm, aby vám do domu nikdo nevnikl.

Sledujeme film

Pokud si doma rádi vytvoříte atmosféru jako v kině a promítáte si filmy na stěnu nebo na plátno, oceníte zautomatizování celého přípravného procesu. Když totiž zapnete promítačku, dostane PLC signál, aby spustil plátno, ztlumil světla v místnosti nebo rozsvítil jen určitá, pokud je venku světlo, tak ještě zatáhne rolety nebo žaluzie. Když projekce skončí, žaluzie nebo rolety se zase vytáhnou (pokud se mezitím nesetmělo), plátno se zatáhne a světla se rozsvítí dle denní doby.

Vracím se z dovolené o den dříve

Pokud nemám chytrý dům, vracím se do neznáma, nevím, co mne doma čeká, jestli je tam vše v pořádku. Pokud mám chytrou domácnost, můžu se během dovolené kdykoliv podívat, jak se můj dům chová, jak je v něm teplo. Pokud jedu z hor, můžu cestou přes telefon spustit topení a zapnout ohřev vody nebo si vyhřát saunu.

Jsem na dovolené

Pokud opouštím dům na delší dobu a chci zamezit jeho vykradení, aktivuji režim “simulace přítomnosti“, kdy dům vypadá, že je v něm živo. Ráno vyjedou rolety, rozsvěcejí se světla v různých místnostech, spustí se zavlažování, večer se rozsvítí uvnitř domu i na zahradě, z domu je slyšet hudba…

Přichází návštěva

U vstupu do domu nebo bytu je fajn nainstalovat domácího vrátného, domácí telefon – některý z nepřeberné řadyvstupních systémů, který může mít integrovanou kameru, hlasovou i obrazovou komunikaci, takže se vzájemně nejen slyšíte, ale i vidíte. Vstupní systém může být ovládaný klíčenkou, čipem, kartou, otiskem prstů, hlasem apod. Pokud někdo zazvoní, může se v reproduktorech ozvat oznámení nebo příjemný tón, návštěvu můžete pustit stiskem tlačítka na stěně, přes mobil či ovládací panel, dokonce můžete otevřít na dálku třeba pošťákovi nebo dětem, pokud si zapomenou klíče.