Kamery a kamerové systémy mohou být součástí inteligentního bydlení, proto jsme se zúčastnili akce „Integration Day Czech Republic 2017“ pořádané firmou MILESTONE, abychom se dozvěděli, jaké jsou novinky v této oblasti.

Váš inteligentní dům nebo byt může být vybaven jednou nebo více kamerami, ať už v interiéru nebo v exteriéru. Můžete tak mít přehled o tom, co se děje na zahradě a u bazénu, před vjezdem do garáže, před vstupem do Vašeho domu nebo i v některých místnostech. Hodí se to zejména pro situace, když nejste doma, kdy je dům “opuštěný” a Vy si můžete vzdáleně přes svůj mobil prohlédnout, jestli se někdo cizí nepohybuje u Vás doma.

Společnost Milestone představila různé druhy kamer a kamerových systémů. Samostatné kamery umí výborně kontrolovat okolí domu či interiérů. Umí samy detekovat pohyb a dle toho spouštět alarmy. Záznam obrazu v případě alarmu je však náročná disciplína, která při volbě nevhodného systému dokáže významně zatížit disky záznamových serverů. Systém Milestone optimalizuje zápisové operace a umí provázat několik kamer nebývale kvalitním softwarem.

Systém Milestone je standardně nasazován v prostředí nejnáročnějších prostor – letiště, městské aglomerace, nákupní centra, sportovní stadiony …

Seznámili jsme se také s dodavatelem zejména kamerových systémů, s firmou HIKVISION.

Jejich nejzajímavějším exponátem byla soustava dvou kamer, kdy jedna se “rozhlíží” po okolí a když zaznamená pohyb, instruuje menší otočnou kameru, která se zaměří na místo s pohybem, rozpozná případnou postavu, tu nafotí a obraz pošle do serveru. V každém okamžiku tak obsluha disponuje fotkou všech lidí v okolí monitorovaném touto kamerou. Využití na letištích a veřejných prostranstvích je velmi působivé… pro zastánce ochrany osobních údajů až děsivé. 🙂

Společnosti Tiger Technology a TechnoWare prezentovaly systémy pro analýzu obrazových informací. Integrace Milestone s moduly těchto firem a vybavením od AXIS či HIKvision tak umožňuje:

  • rozpoznat narušení hlídaného prostoru
  • počítání průchodů danou oblastí
  • hlídání parkovišť
  • idetnifikaci lidí “potulujících” se v hlídané oblasti
  • identifikaci opuštěných předmětů (např. na náměstích, na nádražích…)
  • identifikaci odcizení předmětů
  • rozpoznání obličeje
  • rozpoznání emocí člověka
  • rozpoznání etniky a pohlaví člověka
  • určení přibližného věku člověka

… je neuvěřitelné, co vše dnešní špičkové systémy umí.

Systém Milestone s moduly od společností Tiger Technology a TechnoWare se řadí na světovou špičku dohledových systémů (někdo tvrdí, že jsou absolutní špičkou).

Při diskusi s techniky Milestone zazněla superlativa na kamery značky AXIS.

Možná proto, že obě firmy sídlí ve stejné zemi a jsou technologicky i personálně provázány a jejich spolupráce je tedy velmi těsná a velmi úspěšná.

Kombinaci kamer AXIS a dohledového systému Milestone vřele doporučujeme pro dohled libovolných objektů, a to nejen proto, že se jedná o systémy od lídrů světového trhu, ale take proto, že s nimi máme i osobní vynikající zkušenosti. 🙂