CO JE DOMÁCÍ AUTOMATIZACE?

Automatizace je jednoduše řečeno využití stroje, zařízení nebo přístroje, který vykoná(vá) určitou činnost místo člověka, a to částečně nebo zcela.

V průmyslu si automatizaci určitě dovedeme dobře představit – viděli jsme záběry z velkých hal na výrobu automobilů, kde většinu práce provádějí stroje nebo roboti a lidé jejich práci jen koordinují a kontrolují. A samozřejmě ji nejprve musí naprogramovat – vymyslet a vložit do strojů program, podle kterého se pak stroje chovají. K řízení takovýchto automatizovaných výrobních linek slouží tzv. PLC (programmable logic controller). Jedná se o malý počítač (řídicí jednotku), na kterou jsou napojeny veškeré stroje v hale. PLC neustále sleduje, jak pracují jednotlivé stroje, vysílá k nim povely dle programu a koordinuje jejich činnosti. Takováto PLC jsou schopna přijímat, vysílat a vyhodnocovat velké množství informací v jeden okamžik (každou sekundu, možná i milisekundu). Fungují nepřetržitě, spolehlivě a bezporuchově.

Stejná PLC používáme i my pro tzv. domácí automatizaci. Oproti automobilce nebo řízení letového provozu je řízení domu mnohem jednodušší – činností a elektrických zařízení v domě není zdaleka tolik a není třeba vyhodnocovat jejich stav každou milisekundu. Pokud tedy PLC dokáže řídit složitý průmyslový provoz, zvládne spolehlivě také dům či byt nebo kancelářskou budovu.

 

Co vše lze doma zautomatizovat?

  • otevírání vjezdové brány
  • otevírání garážových vrat
  • otevírání vstupních dveří
  • rozsvěcení a zhasínání světel (na pozemku, na zahradě, na domě, v místnostech)
  • zavlažování zahrady
  • sekání trávy
  • vytápění a chlazení (kotel, rekuperace, klimatizace…)
  • ohřev teplé vody
  • činnosti okolo bazénu (doplňování chemie, filtraci vody, kontrolu teploty vody…)
  • saunu (teplotu, vlhkost, ovládání na dálku)
  • ovládání žaluzií, rolet nebo markýz
  • zapínání a vypínání elektrických spotřebičů (pračka, myčka, sušička…) a zásuvek
  • zabezpečovací systém, kamerový systém
  • audio, TV, multimédia
  • a mnoho a mnoho dalšího (třeba i vyvezení popelnice před dům v den, kdy jezdí popeláři):-)

 

V ČEM JE PŘÍNOS DOMÁCÍ AUTOMATIZACE?

Přehled o našem domě

(bytě, chatě, chalupě, kanceláři…). V těchto dnech Vám možná dorazilo roční vyúčtování plynu, elektřiny, vody – přiznejme si, kdo z nás ho detailně studuje, kdo z nás ví, který spotřebič je největší „žrout“ energie nebo ve kterém období byla naše spotřeba nejvyšší či naopak nejnižší?

Díky PLC mohu sledovat tabulky a grafy spotřeby, mohu vidět aktuální spotřebu v každém okamžiku, mám daleko větší přehled o chování mé domácnosti. Na základě těchto informací mohu rychle reagovat, změnit nastavení spotřebičů nebo usměrnit uživatele a jejich návyky.

 

Větší bezpečí všech členů domácnosti

Díky kamerám v domě, požárním, kouřovým, záplavovým čidlům nebo čidlům rozbití skla velmi záhy vím, že se děje něco nepříjemného (dostanu SMS nebo mail, spustí se alarm…). Mohu rychle zareagovat, zavolat pomoc, řešit situaci (nebo PLC rovnou zašle info na pult centrální ochrany, přivolá hasiče nebo Policii, při úniku vody zavře přívod vody nebo při poškození oken a dveří spustí alarm apod.)

 

Lepší kvalita vzduchu v domě

Díky čidlům CO2 v místnostech mohu sledovat, jak moc vydýchaný vzduch já a moje rodina vdechujeme. Pokud stoupne hladina CO2 nad mnou stanovenou přijatelnou mez, dostanu buď informaci (čidlo zapípá), že mám otevřít okna a vyvětrat nebo pokud mám čidla propojená přes PLC, dostane automaticky příkaz rekuperace, aby zvýšila výkon a poslala do vydýchané místnosti čerstvý vzduch.

Množství CO2 v místnostech velmi výrazně ovlivňuje naši pozornost, koncentraci, náladu, náš výkon. Pokud je hladina CO2 vysoká, přestáváme se soustředit, cítíme se unavení, malátní, usínáme, může se nám dělat i nevolno.

 

Možnost vzdáleného dohledu nad domem

Kdykoliv a odkudkoliv. Sedím např. na WC a mohu na svém mobilu zkontrolovat, co se děje na zahradě nebo jestli se nesvítí v garáži. Totéž mohu sledovat, pokud odjedu do práce, na služební cestu, na dovolenou nebo na výlet.

 

Propojení celého domu pod jednoho šéfa

PLC se stane mozkem domu, takovým mým majordomem. Já, jako šéf nejvyšší, mu nadefinuji, jak chci, aby se chovaly jednotlivé sekce (topení, světla, zabezpečovačka, vjezdová vrata, rekuperace, žaluzie…) a on místo mne vydává rozkazy, kontroluje, jestli vše běží, jak jsem si přála, zaznamenává informace, abych se posléze mohla podívat na vývoj spotřeby apod. A já mám stále kdykoliv možnost takto nastavené procesy „přebít“ a aktuálně nastavit jinak.

Mám např. jistotu, že se v domě nebude současně topit a větrat, že toto PLC nedopustí. Zbavím se možná až desítek různých ovladačů, které se mi doma povalují. Všechny je mohu schovat do šuplíku, jejich funkci převezme PLC. A já mám na vše jen jednu aplikaci, kde vidím vše pohromadě.

 

Flexibilita

Kdykoliv se změní mé návyky, rituály, požadavky, přibyde nový člen domácnosti nebo nové zařízení – mám možnost přenastavit program v PLC, přidat nové zařízení. Řadu věcí si zvládnu změnit sama, na složitější zásah je lépe se spojit s instalační firmou.

 

Postupné připojování jednotek

Pokud máte obavy, jak si s technikou v domě budete rozumět, začněte tím, co je pro Vás nejdůležitější, nejzajímavější. Obvykle to bývá zabezpečení domu, vytápění a automatické ovládání vjezdu/vstupu do domu. Pro ostatní systémy si udělejte třeba jen přípravu (rozvedení kabeláže po domě), abyste v budoucnu mohli k PLC přidat ovládání světel, žaluzií, rekuperace, mohli snadno doinstalovat čidla či kamery nebo připojit domácí kino nebo saunu.

Znovu zdůrazňujeme, že je ideální už ve fázi projektu myslet na to, že chci mít dům chytrý a vědět, kam umístím PLC, kde bude místnost s rozvadeči, kotlem, rekuperací… Jakmile mám centrální jednotku (PLC), lze k ní připojit vše a zautomatizovat dle Vašich přání.

 

Komfort

Celou řadu rutinních a každodenních činností za mne udělá automat. Ať už to bude vytahování žaluzií v celém domě nebo zalévání zahrady. A když zapomenu zhasnout v garáži, mohu to udělat na dálku nebo vím, že až budu „uspávat“ večer dům, PLC toto světlo automaticky zhasne.

 

Jednoduchost

Jeden stisk tlačítka – více úkonů najednou. Krása automatizace spočívá také v tom, že PLC je na rozdíl od člověka schopno udělat spoustu činností najednou. Můžu tak na jeden dotyk „uspat“ dům (zhasnout všechna světla, zakódovat, zaktivovat noční osvětlení, snížit výkon kotle apod.). Podobné funkcionality může mít tzv. „odchodové tlačítko“, které stiskne poslední člen rodiny, který odchází z domova. Jedním tlačítkem mohu také ovládat všechna světla v místnosti. Pomocí tzv. světelných scén nadefinuji, jaká světla, v jaké barvě a v jaké intenzitě mají svítit. Dalším stiskem tlačítka scénu změním. Scén mohu mít na tlačítku navoleno libovolné množství (ze zkušeností stačí 2 až 3).

 

Naše děti (označované jako generace Z) jsou již odmalička obklopeny technologiemi. Mobily, tablety, televize, počítače, ovladače, dotykové hodinky, aplikace… je fascinují, přitahují. Umí s nimi zacházet, přistupují k nim zcela intuitivně, beze strachu – prostě si život bez nich nedovedou představit. Až tato generace nastoupí do práce a bude si pořizovat bydlení, ani na chvilku nezaváhá a bude chtít chytrý dům, automatizovanou domácnost či inteligentní elektroinstalaci.

 

A co Vy, již koketujete s myšlenkou, pořídit si do domu chytrého parťáka?

 

Lenka Skalická

Cleverex