CHYTRÁ DOMÁCNOST JE DOSTUPNÁ VŠEM

Musím se Vám k něčemu přiznat. Ještě před pár měsíci jsem byla nastavená tak, že chytrý dům je asi fajn, ale domů bych to fakt nechtěla. K čemu? Doma se mi žije dobře, všechno zvládám. A se stejným náhledem na věc jsem se setkávala i u spousty svých známých, kamarádů a hlavně kamarádek. Většina z nich říkala věty ve smyslu: „To už pak nebudu doma dělat vůbec nic, budu jen tupě sedět na gauči a na dálku si rozsvěcet a zhasínat i světla.“ „Chytré baráky jsou pro lenochy.“

Tady ale nejde o lenost, spíš o zvýšení komfortu bydlení. Vidím to spíše tak, že kdo je akční, bude mít víc času na svoje aktivity, nebude muset tolik času trávit „lítáním“ okolo baráku.

Velkým posunem v mém náhledu na věc byla konference „Smart Home § Perspektivy IoT“ (IoT = Internet of Things) pořádaná Asociací chytrého bydlení. Zazněla na ní spousta zajímavých příspěvků, které mi otevřely oči a přiměly mne přijmout fakt, že žijeme v době informační revoluce. Na světě je spousta dat, další kvanta dat se dají jednoduše posbírat a z těchto dat se pak může čerpat a mohou se daleko lépe řídit všelijaké procesy kolem nás. Například světla ve městech a obcích, doprava, parkování, odvoz odpadků a spousta dalších činností. Ve výsledku to ohromně pomůže nám, lidem, kteří v těchto městech žijí nebo do nich jezdí za prací. Už nebudeme muset trávit čas v zácpách, protože doprava bude řízena tak, aby v případě problému v určité křižovatce dala online informaci řidičům, kudy jinudy jet a problému se vyhnout. Nebo nás navede na volné parkovací místo. Ve městech se nebude svítit zbytečně, pokud na ulici nebude pohyb. Naopak, pokud tudy budou procházet lidé nebo projíždět auta, intenzita osvětlení se zvýší. Když se někde rozbije žárovka, odejde informace správci a ten ji objedná a pošle servis na její výměnu.

Začínám víc rozumět svým dětem, které neudělají krok bez mobilu, stále jsou na tabletu, neustále potřebují být připojeny k internetu. Je doba sdílení, je doba neustálého spojení s okolním světem.

Moderní auta mají v sobě zabudováno tolik senzorů a my uživatelé o tom možná ani nevíme. Ve výsledku je nám příjemné, že auto sleduje provoz a zabrzdí, když se moc lepím na vůz před sebou nebo mi pomáhá lépe zaparkovat nebo umožní nastartovat, aniž bych musela zasunovat klíček do zapalování… Podobně to může fungovat i u domu. Když ho vybavím senzory, budu o něm mít přehled. Když je napojím na PLC („mozek“ systému), budu ho moci řídit. Respektive jeho fungování nastavím tak, aby se řídil sám – podle toho, jak mně to vyhovuje. A když budu cítit potřebu, že to má být jinak, jednoduše to přenastavím.

Dnes už vnímám, že chytré bydlení je především o zvýšení komfortu. Je také o velké úspoře času, o větším bezpečí a informovanosti.

Dnes už vím, že jestli si budu pořizovat nové bydlení, chci ho mít chytré. Chci mít spolehlivého pomocníka, který je v mém domě od rána do noci, vše o něm ví a umí ho řídit. Vše dělá pro mně, abych já se doma cítila fajn.

Bez spojení není velení. To je stará známá pravda. Takže pokud doma všechna zařízení propojím přes PLC, mohu tím jen získat. Informace (kolik spotřebovávám, co se kde děje…), zefektivnění procesů v domě, spolupráci jednotlivých zařízení, bezpečí, klid a pohodlí…

Chytrá elektroinstalace je dnes již dostupná všem. Oproti klasické elektroinstalaci si připlatíte cca 15 – 20 %. A to není moc. Můžete začít tím, co Vás nejvíc zajímá (třeba topení a zabezpečovačka), po čase přidat světla, hudbu a rolety. Když už jednou PLC máte, můžete na něj připojovat další přístroje a zařízení, která si koupíte. Základem je jen dobrá příprava, tj. dovést kabely všude možně po domě, nechat si v každé místnosti několik volných kabelů… Ale tohle téma probírá jiný článek našeho blogu.

Obavy člověka vycházejí z nedostatku informací. Pokud nevím, do čeho jdu, můžu z toho mít strach. Já už dnes informace mám a cítím obrat ve svém myšlení. Ano, ve svém novém domě nebo bytě budu bydlet chytře.

Lenka Skalická